روزخوانی چیست و فواید آن برای دانش آموزان

آنچه در این مقاله می خوانید

آن دسته از دانش آموزانی که حتی برای یک بار روزخوانی انجام داده اند به خوبی به این موضوع آگاه هستند که مطالعه ی درس تدریس شده توسط معلم در همان روز می تواند چه تاثیر شگفتی بر روند یادگیریشان داشته باشد. پس همانطور که با اهمیت روزخوانی آشنا شدید، روزخوانی باید به یکی از مهم ترین موضوعات برنامه درسی هر دانش آموز تبدیل شود. در ادامه بیشتر با این اصطلاح آشنا می شویم.

روزخوانی به چه معناست؟

اصطلاح روزخوانی به این معناست که درس تدریس شده در هر روز را همان روز بخوانیم و هیچ فاصله ای بین تدریس انجام شده و مطالعه ما وجود نداشته باشد.

روزخوانی فقط به معنای خواندن نیست و روزخوانی باید با حل تمرین و تست همراه باشد تا فهم و درک مطالب به صورت کامل انجام شود.

همچنین روزخوانی تنها مختص دروس تخصصی نمی شود و همه دروس از جمله تخصصی و عمومی شامل روزخوانی می شوند. البته که برای دروس تخصصی باید تمرکز بیشتری را قرار داد.

چرا روزخوانی کنیم؟

بعضی از دانش آموزان به جای اینکه درس تدریس شده را در همان روز مطالعه کنند و یاد بگیرند ، مطالعه آن درس را به شب امتحان موکول می کنند و درشب امتحان از آنجایی که تدریس معلم را فراموش کرده اند باید خودشان درس را از ابتدا بخوانند و یاد بگیرند که ضمن اینکار با انبوهی از سوالات مواجه می شوند که طبیعتا بی پاسخ خواهند ماند.

همانطور که می دانید اطلاعاتی که یاد می گیرید ابتدا در حافظه کوتاه مدت شما ذخیره می شود و اگر کاری برای انتقال این اطلاعات به حافظه بلند مدت انجام ندهید زحماتتان به هدر خواهد رفت و فراموش خواهند شد. طبق تحقیقات انجام شده و مطالعات ابینگهاس و لایتنر مرور اطلاعات در بیست و چهار ساعت اولیه پس از یادگیری بیشترین تاثیر را در ماندگاری اطلاعات و انتقال آن به حافظه بلند مدت می گذارد. در نتیجه اگر درس تدریس شده در هر روز را همان روز مطالعه کنیم یا به اصطلاح روزخوانی کنیم اولین قدم را برای انتقال دروس فراگرفته شده به حافظه بلند مدت برداشته ایم. همچنین بعد از روزخوانی سوالاتی ممکن است برایمان پیش بیاید که می توانیم آن ها را هفته بعد از معلم مربوطه بپرسیم در حالی که اگر روزخوانی نداشته باشیم در شب امتحان با این سوالات رو به رو خواهیم شد. و همچنین وقتی که مطالعه دروس را به تاخیر می اندازیم بخش زیادی از این اطلاعات که در حافظه کوتاه مدت ما ذخیره شده اند از دست خواهند رفت و در این حالت زمانی را که در مدرسه و در کلاس درس برای یادگیری صرف کرده ایم بیهوده تلقی می شود.

فواید روزخوانی

اولین فایده روزخوانی جلوگیری از هدر رفتن وقت است چون همانطور که پیش تر گفته شد بخش زیادی از اطلاعاتی که در حافظه کوتاه مدت ما ذخیره شده اند به مرور زمان از دست خواهند رفت و در این حالت زمانی را که در مدرسه و در کلاس درس برای یادگیری صرف کرده ایم بیهوده تلقی می شود.

دومین فایده روزخوانی این است که اطلاعات را راحت تر به حافظه بلند مدت انتقال می دهیم و خیلی راحت تر می توانیم دروس را به صورت عمقی یاد بگیریم.

سومین فایده روزخوانی این است که هنگام مطالعه دروس متوجه می شویم که کدام بخش را خوب یاد نگرفته ایم و یا مبهم است و این فرصت وجود دارد که در جلسه بعد سوالات خود را از دبیر مربوطه بپرسیم و ابهامات خود را برطرف کنیم.

 

اگر تا به حال روزخوانی انجام نداده اید پیشنهاد می کنیم از همین امروز روزخوانی را شروع کنید و دروس امروزتان را روزخوانی کنید ، شاید در روزهای اول کمی سخت به نظر بیاید و نیاز به تلاش بیشتری داشته باشید اما مطمئن باشید که ارزش آن را دارد.

مجتمع آموزشی کیان

از دبستان تا دانشگاه با شما هستیم...

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست