کنکوری ها بخوانند | توصیه هایی برای آزمون مرحله اول

آنچه در این مقاله می خوانید

توصیه هایی برای آزمون دی‌ماه

با توجه به این موضوع که کنکور امسال برای اولین بار در دو نوبت دی ماه و تیر ماه سال آینده برگزار می شود، این سوال پیش می آید که سابقه تحصیلی برای دانش آموزان چه زمانی تولید می شود؟ در پاسخ باید گفت که درخرداد ماه که امتحانات نهایی برگزار می شود سابقه تحصیلی برای دانش آموزان ایجاد می شود.

به همین علت رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش، توصیه‌ای به دانش‌آموزان در حال تحصیل داشت و گفت: پیشنهاد ما این است که تمرکز دانش‌آموزان برای کنکور، بر آزمون تیرماه باشد و آزمون دی را آزمایشی شرکت کنند تا فرصت امتحانات نهایی را از دست ندهند.

در آزمون دی ماه رتبه ای برای داوطلب تعیین نمی شود و تنها نمره و تراز در آزمون مشخص می شود و یک نوبت آزمون هم در تیر ماه داریم و بعد از آزمون تیر ماه رتبه اعلام می شود.

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش با بیان اینکه در آن زمان، اگر فردی در هر دو نوبت شرکت کرده باشد، نمره بالاتر را برایش لحاظ می‌کنند و اگر تنها در یک نوبت شرکت کرده باشد نمره همان آزمون را برایش درنظر می‌گیرند و دیگر تفاوتی ندارد که آزمون دی باشد یا تیرماه اظهار کرد: هر دو آزمون به یک اندازه مهم هستند و اینطور نیست که مثلا آزمون تیرماه‌، آزمون اصلی باشد یا برعکس.

با این اوصاف در واقع کنکور دو باردر سال برگزار می شود اما هر داوطلب در هر سال تنها یک بار اجازه انتخاب رشته دارد که در مرداد ماه انجام می شود.

 

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش افزود: پیشنهاد ما این است که تمرکز دانش‌آموزان برای کنکور بر آزمون تیرماه باشد و آزمون دی را آزمایشی شرکت کنند تا فرصت امتحانات نهایی را از دست ندهند و تمرکزشان بر دروس خودشان باشد که نمرات خوبی کسب کرده و سابقه تحصیلی خوبی داشته باشند و در همین فاصله برای کنکور تیرماه آماده شوند. اما اگر بخواهند دروس خود را کنار بگذارند و برای کنکور دی ماه درس بخوانند، آسیب می‌بینند، چون حتما ممکن است در نمرات دچار مشکل شوند.

با توجه به اینکه قبلا تمرکز دانش‌آموزان تنها بر کنکور بود و نمرات مدرسه برایشان از اولویت خارج می‌شد، به طوری که رتبه‌های یک تا ۱۰ کنکور امسال دانش‌آموزانی بودند که در برخی دروس نهایی، نمره متوسط کسب کرده بودند؛ در حالی که قطعا دانش آموز رتبه یک تا ۱۰، توانایی کسب نمره ۲۰ را هم داشته اما تمرکز بر امتحان نهایی نداشته عنوان کرد: اکنون هم اگر دانش‌آموزان هدف گذاری را برای کنکور دی ماه قرار دهند، احتمالا آسیب می‌بینند.

وی افزود: برخی مشاورها ممکن است بگویند تمرکز را بر کنکور دی ماه بگذارید و امتحانات شهریورماه را شرکت کنید که روش درستی نیست و ما شهریورماه را به عنوان سابقه تحصیلی گزارش نمی‌کنیم، بلکه نمره خردادماه گزارش می‌شود.

مجتمع آموزشی کیان

از دبستان تا دانشگاه با شما هستیم...

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست