جدیدترین اخبار از تغییرات کنکور 1402

آنچه در این مقاله می خوانید

یقینا این روز ها اخبار زیادی در رابطه با نغییرات کنکور 1402 به گوش شما رسیده است. با اعلام مصوبات جدید از طرف ارگان های مربوطه ، سوالات و ابهامات زیادی برای متقاضیان کنکور 1402 به وجود آمده است که بررسی دقیق تر این موضوع می تواند بسیاری از این ابهامات را رفع نماید.

بنا بر تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی،  کنکور 1402 مطابق با آخرین تغییرات تعیین شده برگزار خواهد شد.

تغییرات کنکور سراسری 1402

با وجود آنکه در روزهای اخیر سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام کرده بود ، که کنکور 1402 مطابق با آزمون کنکور 1401 برگزار خواهد شد ، اما در نهایت شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام و تاکید کرد که قوانین و تغییرات مربوط به آزمون سراسری 1402 پیش تر ابلاغ شده و داوطلبان باید مطابق این تغییرات خود را برای کنکور سال آینده آماده نمایند.

تغییرات ایجاد شده شامل: تاثیر قطعی سوابق تحصیلی ، حذف دروس عمومی ، شرط معدل برای ورود به هر دانشگاه ، برگزاری دو کنکور در سال ، اعتبار نتایج کنکور تا دو سال ، حذف زیر گروه ها

 

تاثیر  قطعی سوابق تحصیلی

یکی از مواردی که در کنکور 1402 دستخوش تعییر شده است ، افزایش تاثیر قطعی معدل به 40 درصد بوده است و نتیجه آزمون سراسری تنها 60 درصد در پذیرش داوطلبان در کنکور موثر می باشد.

 

حذف دروس عمومی

منابع آزمون از دیگر مواردی می باشد که در آزمون سراسری 1402 دستخوش تغییرات شده است ، منابع آزمون به این ترتیب می باشد که داوطلب باید تنها به دروس اختصاصی رشته خود پاسخ دهد و به همین ترتیب احتمالا زمان پاسخگویی به سوالات اختصاصی نیز افزایش پیدا خواهد کرد. تاثیر دروس عمومی نیز احتمالا بر اساس سوابق تحصیلی و معدل کتبی پایه دوازدهم تعیین می شود.

 

شرط معدل  برای ورود به هر دانشگاه

ازین این پس این اختیار به هر دانشگاه در سراسر کشور داده می شود تا حد  نصاب معدل خاصی را برای پذیرش داوطلبان در دانشگاه خود تعیین نمایند و به همین ترتیب از ثبت نام پذیرفته شدگان با معدل کمتر از حد نصاب اعلامی دانشگاه ممانعت به عمل خواهد آمد.

 

برگزاری دو کنکور در سال

یکی از مهم ترین دلایلی که موجب عدم کسب نتایج مطلوب داوطلبان در کنکور سراسری می شود. عدم توانایی داوطلبان در غلبه بر استرس می باشد که در نتیجه باعث از بین رفتن تمرکز داوطلب در جلسه آزمون می شود. راهکاری که برای رفع این مشکل ارائه شده برگزاری دو کنکور در سال می باشد که همه داوطلبان می توانند در هر دو آزمون شرکت کنند و پس از اعلام نتایج بهترین نتیجه به عنوان نتیجه اصلی برای آن ها در نظر گرفته شود.

 

اعتبار نتایج کنکور تا دو سال

در نتیجه این تغییر داوطلبان می توانند بدون شرکت هر ساله در کنکور سراسری ، از نتیجه گرفته  شده در یک آزمون تا دو سال استفاده کنند و به این ترتیب نتایج کسب شده در کنکور تا دو سال معتبر خواهد بود.

 

حذف زیر گروه ها

در سال های اخیر کنکور سراسری زیر گروه ها از اهمیت زیادی برخوردار بودند و در روند انتخاب رشته داوطلبان رتبه دوطلب در زیرگروه ملاک پذیرش بود اما در کنکور سراسری 1402 زیرگروه ها حذف شده اند و یک نمره کلی برای هر داوطلب در نظر گرفته خواهد شد.

 

 

مقایسه نحوه برگزاری کنکور 1401 و  کنکور 1402

 

معیارها/سال برگزاری
کنکور 1401 کنکور 1402
تاثیر سوابق تحصیلی چهل درصد مثبت چهل درصد قطعی
دفعات برگزاری یک بار در سال دو بار در سال
منابع آزمون دروس عمومی و اختصاصی فقط دروس اختصاصی
مدت اعتبار نتیجه آزمون یک سال دو سال
شرط معدل برای هر دانشگاه ندارد بنا به تصمیم هر دانشگاه معین می شود
مجتمع آموزشی کیان

از دبستان تا دانشگاه با شما هستیم...

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست