اهمیت یادگیری تندخوانی برای دانش آموزان

آنچه در این مقاله می خوانید

تندخوانی چیست؟

تندخوانی به شما کمک می‌کند تا در زمان کم‌ تری مطالب بیشتری را بخوانید. با کمک این تکنیک می‌توانید مقداری که همیشه مطالعه می‌کردید را دو سه برابر کنید.
با خواندن سریع‌ تر می‌توانید توجه بیشتری به مطالبی که می‌خوانید داشته باشید و راحت‌ تر روی آن تمرکز کنید.
با افزایش تمرکز، درک بهتری از چیزی که می‌خوانید را به دست می‌آورید.
اهمیت یادگیری تندخوانی زمانی بیشتر می‌شود که شما می‌توانید اطلاعاتی که خوانده‌اید را برای مدت طولانی‌تری حفظ کنید.به طور متوسط، افراد می‌توانند بین 200 تا 250 کلمه در دقیقه بخوانند و با یادگیری تندخوانی می‌توانند این عدد را تا حد زیادی افزایش دهند. توانایی خواندن سریع به فرد این امکان را می‌دهد که در مدت زمان کوتاه‌تری مطالب نوشته شده بیشتری را مطالعه کند. تندخوانی باعث مدیریت بهتر زمان، بهره‌وری بیشتر، افزایش تمرکز، تقویت حافظه و افزایش قدرت دید می‌شود. وقتی افراد یک جامعه تندخوان باشند راحت‌تر و سریع‌تر کتاب می‌خوانند و آمار سرانه مطالعه در آن جامعه افزایش می‌یابد. مطالعه زیاد همواره به توسعه مهارت‌های فردی و جمعی کمک می‌کند و مسیر را برای پیشرفت آن جامعه هموار می‌سازد.

 

اهمیت فراگیری تندخوانی

یکی از بیشترین شکایت از سوی دانشجویان و و متخصصان در جامعه، حجم زیاد متن مورد نیاز برای مطالعه است. ومشکل این است که یک خواننده با سطح متوسط در هر دقیقه فقط می تواند حدود 200 کلمه را بخواند.
راه حل سرعت خواندن است، و این یک قدرت افسانه ای و عجیب نیست که عده کمی از افراد این توانایی را داشته باشند.
این یک مهارت آموختنی است که با استفاده از تکنیک های مختلف و تمرین مداوم موجب افزایش سرعت خواندن درشما می شود.
تمایل به یادگیری تندخوانی دلایل متفاوتی دارد، برای دانشجویان و دانش آموزان ومتخصصانبه جهت مدیریت زمان و افزایش کارایی اهمیت بالایی دارد.
وقتی با 200 کلمه در دقیقه می خوانید ، یک مقاله با 1000 کلمه پنج دقیقه طول می کشد. حال تصور کنید که سرعت خواندن خود را به طور ناگهانی دو برابر کرده اید و این مقاله 1000 کلمه ای فقط دو و نیم دقیقه به طول می انجامد.
اهمیت دوبرابر کردن سرعت مطالعه برای افراد معمولی که زیاد با مطالعه سر و کار ندارند محسوس نیست ، اما وقتی شما با هزاران کلمه در روز بمباران می شوید اهمیت این امر به وضوح حس می شود.

 

سرعت مطالعه خود را محاسبه کنید

پیش از آنکه شروع به یادگیری تند خوانی کنید سرعت مطالعه خود را محاسبه کنید.
برای این کار کافی است یک کتاب را انتخاب کنید و قسمتی را برای شروع علامت بزنید بعد از تایمر استفاده کنید و یک دقیقه به خودتان برای مطالعه فرصت دهید و از قسمتی که با علامت شروع کرده بودید شروع به خواندن کنید و زمانی که یک دقیقه شما به پایان رسید دوباره علامت بزنید که تا کجا جلو رفته‌اید. حالا تک‌تک کلماتی که در این دو دقیقه خوانده‌اید را بشمارید.
این تعداد کلمه سرعت مطالعه شما را در یک دقیقه نشان می‌دهد. محاسبه سرعت مطالعه در ادامه روند کار و کنترل پیشرفتتان به شما کمک می‌کند.

 

با صدای بلند نخوانید

بلند خواندن بدترین عادت ما است. این کار سرعت مطالعه را کاهش می‌دهد. از این پس به جای اینکه از لب و دهانتان برای خواندن استفاده کنید از ذهنتان کمک بگیرید.

 

از تایمر استفاده کنید

حالا که علت اهمیت یادگیری تندخوانی را فهمیدید برای مطالعه کردن از تایمر استفاده کنید. تایمر یک اهرم فشار است که شما را تحریک می‌کند تا در یک تایم تنظیم شده مقدار مشخصی از کتاب پیش روی‌تان را بخوانید.

 

خط ببرید

احتمالاً شما هم بارها این کار را انجام داده‌اید اما تأثیر آن در تندخوانی را نمی‌دانستید. خط بردن می‌تواند سرعت مطالعه را افزایش دهد و مانع از دوباره خوانی متن شود پس از امروز به بعد هنگام کتاب خواندن از یک مداد، خودکار یا انگشت دستتان برای خط بردن استفاده کنید.

 

نتیجه گیری

آموزش تندخوانی به دانش آموزان یک سرمایه‌گذاری برای آینده آنهاست و به آنان کمک می‌کند در زمان کمتر و به شکل مفیدتری مطالعه کنند. همانطور که گفته شد تندخوانی باعث مدیریت زمان، افزایش بهره‌وری، بالابردن تمرکز، تقویت حافظه و افزایش میانگین ساعت مطالعه می‌شود.
هرچه در کشوری بیشتر روی مسئله تندخوانی و ترویج کتابخوانی تاکید شود دستیابی به موفقیت و پیشرفت برای آن کشور راحت‌تر میسر می‌شود. پس اگر می‌خواهیم فرزندان موفق‌تر، کشوری پیشرفته‌تر و سرانه مطالعه بالاتری داشته باشیم باید آموزش تندخوانی به دانش آموزان را ضروری بدانیم و برای آن برنامه‌ریزی کنیم.
ما در مدارس کیان به طور جداگانه برای آموزش تندخوانی به دانش آموزان برنامه ریزی کرده ایم و همچنین دوره های هوش سرعتی و تند خوانی را از همان ابتدا در دبستان های کیان با دانش آموزان عزیز مجتمع آموزشی کیان تمرین می کنیم.

 

مجتمع آموزشی کیان

از دبستان تا دانشگاه با شما هستیم...

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست