نقش ورزش در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان

آنچه در این مقاله می خوانید

نقش ورزش در یادگیری و تأثیرات مثبت آن بر سلامت جسم، روح، روان، حافظه، تمرکز و انگیزه‌ بر کسی پوشیده نیست.
فواید ورزش تنها به دوران مدرسه و تحصیل محدود نمی‌شود، همه‌ی افراد برای بهره بردن از نتایج مثبت ورزش، باید آن را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود بگنجانند چراکه تأثیرات مفید و اثربخش آن در شغل و زندگی افراد نیز می‌تواند مفید واقع شود و موفقیت‌های زیادی برای افراد به ارمغان آورد.

 

تاثیر ورزش در بالارفتن بهره هوشی افراد

دکتر جان جی راتی در تحقیقات خود به بررسی ارتباط بین مغز و ورزش می‌پردازد و شواهد محکمی ارائه می‌دهد ؛ این شواهد نشان می‌دهد که ورزش به خصوص ورزش‌هایی که اکسیژن بیشتری لازم دارند مانند ورزش‌های هوازی، مغز را برای عملکرد خود در آمادگی بالایی قرار می‌دهند.
نتیجه‌ی تحقیقات دکتر راتی منجر به چاپ کتابی معتبر در این زمینه شده است که در این کتاب آمده است.

 

نقش ورزش در یادگیری و بهبود سه بخش اصلی

  • ذهن انسان را آماده می‌کند تا توجه، تمرکز و انگیزه‌ی فرد را بالا ببرد.
  • سلول‌های لازم برای ورود اطلاعات جدید را آماده می‌کند.
  • به مغز کمک می‌کند تا برای حفظ اطلاعات و یادگیری مطالب جدید آماده شود.

 

تاثیر ورزش بر سلامت روحی دانش آموزان

ورزش همچنین می‌تواند سلامت روحی و روانی دانش آموزان را بهبود بخشد، ورزش همچنین بهترین سلاح در برابر بسیاری از مسائل و مشکلات پیرامون بهداشت روانی و روحی فرد است.
دانش‌آموز در کلاس درس و زندگی شخصی خود ممکن است با استرس‌های شدیدی روبرو باشند.
این استرس‌ها می‌توانند عواملی مانند نداشتن دوست مناسب ، اضافه وزن ، افت تحصیلی ، مشکلات خانوادگی ، مشکلات روحی و مشکلات اقتصادی و مالی باشند. که ورزش می‌تواند این استرس‌ها را کنترل کرده و به‌ مرور زمان آن‌ها را کاهش دهد به طوری که فرد بتواند بین زندگی و تحصیل خود تعادل ایجاد کند.

مطالعات نشان می دهد افرادی که فعالیت بدنی و ورزش را در روزمره خود قرار داده اند ازنظر اجتماعی فعال تر هستند و اعتماد به نفس بیشتری دارند.

زمانی که فرد به فعالیت ورزشی می پردازد  اکسیژن راه یافته به مغز افزایش می‌یابد و همین باعث می‌شود توانایی فرد در تمرکز، یادگیری و به یاد آوردن آموخته‌های قبلی بیشتر شود. اگر بخواهیم از لحاظ علمی این موضوع را بررسی کنیم باید بگوییم افزایش اکسیژن مغز باعث زنده ماندن نورون‌ها در مناطقی از مغز می‌شود که وظیفه‌ی یادگیری، حافظه و تفکر را بر عهده دارند.

 

ورزش و تأثیر آن روی سلامت جسمی دانش‌آموزان

این نکته که ورزش کردن تأثیر بسیار خوب و مستقیمی روی سلامت جسمی و فیزیکی افراد دارد به همگان ثابت شده  است.
ورزش احتمال ابتلا به انواع بیماری‌های قلبی و عروقی را بطور چشمگیری کاهش می‌دهد و در مقابل طول عمر افراد را افزایش می‌دهد ازاین رو تأثیرات مثبتی که ورزش روی جسم انسان می‌گذارد غیرقابل‌انکار است.

دانش‌آموزانی که روزانه حتی به مدت کم نیز ورزش می‌کنند نسبت دیگر افراد از سلامتی بیشتری برخوردارند. سلامتی می‌تواند بدن انسان را برای یادگیری آماده سازد چراکه وقتی ما بدن سالمی داریم بهتر و راحت‌تر می‌توانیم مطالعه و یادگیری داشته باشیم.
اگر ازلحاظ علمی به این قضیه نگاه کنیم هنگامی که ما ورزش می‌کنیم ، اکسیژن بیشتری به مغز می‌رسد. اکسیژن بیشتر می‌تواند برای کل بدن مفید واقع شود و ازلحاظ فیزیکی بدن را شاداب و سرحال و آماده‌ی یادگیری کند.

زمانی که دانش‌آموزان مشغول فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی می‌شوند یاد می‌گیرند تا با دوستان و همسن وسالان خود ارتباط بهتری داشته باشند، مشکلات خود را با آن‌ها به راحتی حل کنند و تمامی این عوامل موجب می‌شود تا فرد اعتماد به نفس بالایی در اجتماع به دست آورد، این اعتماد به نفس در تحصیلات او نیز بسیار مفید و مؤثر خواهد بود.

 

ورزش چه تأثیرات مثبتی روی افراد به خصوص دانش‌آموزان خواهد گذاشت؟

افزایش شادابی و نشاط و سرحالی در کلاس درس

افزایش تمرکز و دقت

افزایش قدرت یادگیری

افزایش قدرت به یادآوری مطالب و آموخته‌های قبلی

افزایش خلاقیت

افزایش اعتماد به نفس

بهبود روابط اجتماعی و رفتار مناسب با همسالان، معلمین و خانواده

داشتن بدنی سالم

کاهش میزان استفاده از دنیای مجازی

بهبود قدرت تفکر و استدلال

کاهش خشونت و درگیری‌های لفظی و فیزیکی بین همسالان

کاهش استرس، اضطراب و افسردگی

و…

 

توصیه‌های کاربردی

بهتر است هر روز قبل از انجام مطالعه و درس خواندن مدت کوتاهی حداقل ۱۵ دقیقه به ورزش کردن بپردازید.

ورزش‌های هوازی تأثیر بیشتری نسبت به سایر ورزش‌ها روی عملکرد مغز، افزایش یادگیری و تمرکز افراد دارند.

تأثیرات مثبت ورزش علاوه بر دوران تحصیل در شغل و زندگی شخصی افراد نیز مؤثر است.

اگر شما نیز برای کنکور و امتحانات مختلف آماده می‌شوید بهتر است ورزش کردن را جزئی از برنامه‌ی روزانه‌ی خود قرار دهید تا تأثیرات مثبت آن را در درازمدت ببینید.

قرار دادن ورزش در برنامه‌ی آموزشی می‌تواند به کاهش سطح اضطراب، استرس و افسردگی و افزایش کیفیت مطالعه کمک شایانی کند.

ورزش کردن روی کیفیت یادگیری تأثیر زیادی دارد یعنی اگر شما با  تمرکز بالاتری درس بخوانید در مدت‌ زمان کمتری مطالب بیشتری را یاد خواهید گرفت.

هرچه میزان فعالیت بدنی بیشتر باشد، یادگیری مطالب جدید سر کلاس بیشتر و بهتر می‌شود.

دانش‌آموزان از طریق ورزش کردن می‌آموزند که چگونه اضطراب و استرس خود را کاهش داده و با افزایش اعتمادبه‌نفس خود روحیه‌ی قوی و انگیزه کافی برای مطالعه و یادگیری داشته باشند.

انجام حرکات ورزشی برای دانش‌آموزان که دچار اختلالات بیش فعالی هستند موجب می‌شود تا توجه و تمرکز کافی برای یادگیری به دست آورند.

 

سخن آخر

شاید بسیاری از والدین، معلمین و یا اولیای مدرسه تصور کنند ورزش‌های صبحگاهی و یا کلاس‌های ورزشی وقت دانش‌آموزان را هدر می‌دهد اما باید بدانید تحقیقات فراوانی در دنیا و ایران روی ورزش و تأثیر آن  در افزایش یادگیری دانش‌آموزان انجام شده که همگی آن‌ها نشان داده‌اند که ورزش، لازمه‌ی داشتن بدنی سالم و ذهنی آماده برای یادگیری و مطالعه است.
همچنین تحقیقات ثابت کرده است دانش‌آموزانی که حرکات ورزشی انجام می‌دهند در نمرات دروس خود نیز بالاتر از دیگران هستند به‌ طورکلی فعالیت بدنی تأثیر مثبتی بر حافظه و رفتار فرد در کلاس درس دارد.

 

 

مجتمع آموزشی کیان

از دبستان تا دانشگاه با شما هستیم...

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست